Maria Biesu
Iana Davîdova

REPERTORIUL CURENT


Repertoriul teatral clasic:

Lebedele mature din "Lacul Lebedelor" (P. I. Ceaikovski, coregrafie: Constantin Sergheev).

Pas de Trois din "Lacul Lebedelor" (P. I. Ceaikovski, coregrafie: Constantin Sergheev).

Dansul spaniol din "Lacul Lebedelor" (P. I. Ceaikovski, coregrafie: Constantin Sergheev).

Lebedele tinere din "Lacul Lebedelor" (P. I. Ceaikovski, coregrafie: Constantin Sergheev) (cu o prezentare o singulară la festival).

Solista-valsului în Actul I din "Lacul Lebedelor" (P. I. Ceaikovski, coregrafie: Constantin Sergheev).

Mazurca I și III solo din "Lacul Lebedelor" (P. I. Ceaikovski, coregrafie: Constantin Sergheev).

Prietena Rozalindei din "Romeo și Julieta" (S. Prokofiev, coregrafie: Evgheni Gârneț).

Dădaca Juliettei în "Romeo și Julieta" (S. Prokofiev, coregrafie: Evgheni Gârneț).

Solistele în prologul visului din "Don Quijote" (muzica de L. Minkus, după originalul lui Alexandru Gorsky, versiunea lui Marius Petipa, editor: Marat Gaziev).

Duetul chitaristelor din "Don Quijote" (L. Minkus, Alexandru Gorsky, editor: Marat Gaziev).

Țigăncușa din "Don Quijote" (muzica de L. Minkus, coregrafie de K. Goleizovski).

Carmenșita din "Don Quijote" (muzica de L. Minkus, coregrafie de Alexandru Gorsky, editor: Marat Gaziev).

Contesa Vișinica din "Cipollino" (K. Hacaturian, coregrafie de Genrikh Majorov).

Dansatoarea egipteană în spectacolul "Spartacus" (Hacaturian, editor Igor Cernîșov).

Trio-ul fetelor din Gaditana în "Spartacus" (Hacaturian, editor Igor Cernîșov).

Patriciana - "Spartacus" (Hacaturian, editat de I. Cernîșov).

Solista valsului florilor din "Spărgătorul de Nuci" (P. I. Ceaikovski, coregrafie de Iuri Grigorovici).

Franz din "Spărgătorul de Nuci" (P. I. Ceaikovski, coregrafie de Iuri Grigorovici).

Păpușa spaniolă din "Spărgătorul de Nuci" (P. I. Ceaikovski, coregrafie de Iuri Grigorovici).

Păpușa orientală din "Spărgătorul de Nuci" (P. I. Ceaikovski, coregrafie de Iuri Grigorovici).

Păpușa rusă din "Spărgătorul de Nuci" (coregrafie de Iuri Grigorovici).

Ursul din spectacolul "Albă-ca-Zăpada și cei șapte pitici" (B. Pavlovski, coregrafie de Genrikh Majorov).

Căprioara din "Albă-ca-Zăpada și cei șapte pitici" (B. Pavlovski, coregrafie de Genrikh Majorov).

Fluturele din "Albă-ca-Zăpada și cei șapte pitici".

Prietenele lui Giselle din primul act al "Giselle" (A. Adam, coregrafie de Jean Coralli, Jules Perrot, Marius Petipa).

Wilis în "Giselle".

Prietena lui Swanilda din spectacolul "Coppelia" (L. Delib, coregrafie de Marius Petipa și Enrico Cecchetti).  Marat Gaziev.

Variația Aurorei din baletul "Coppelia" (L. Delib, Petipa-Cecchetti).

Doamna Plum din "Frumoasa Adormită" (P. I. Ceaikovski, coregrafie de Marius Petipa, editată de Constantin Sergheev).

Zâna Jocului din "Frumoasa Adormită" (P. Ceaikovski, M. Petipa).

Zâna Tandreței din "Frumoasa Adormită" (P. Ceaikovski, M. Petipa).

Șarpele, Pădurea, Marea, Soarele din spectacolul "Lăcrămioara" (E. Doga, coregrafie de I. Kovtun).

Dec
1
2
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
31
Ian
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Feb
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Mar
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
«Teatrul Național de Operă și Balet Maria Bieșu»