Maria Biesu
Omaki Yuya

Japonia

REPERTORIUL CURENT


EDUCAȚIE DE BALET
1999-2007 Formare Clasică De Dans De Balet Yamamoto Sanae Școala De Balet Osaka Japonia
2006-2007 Balet Modern Dans De Formare K Balet Studio Osaka Japonia
2007-2010 Ballettakademie M. R. L. / Heinz-Bosl-Stiftung
Clasic și Modern,balet național și antrenament Pas de duex
(Prof. Konstanze Vernon, Prof. Robert North
Profesoara Michelle.Emeree, Prof Kirill Melnikov Prof Jan Broeckx)
(Balet Clasic, Pas De Deux, Balet Modern, Dans Național)
Am obținut diploma la Hochschule fur Musik und Theater Munchen.
EXPERIENȚĂ PROFESIONALĂ
2011-Prezent Teatrul Național Slovenia Maribor
Repertoriul
Balet clasic:
Don Quijote (Krzysztof Nowogrodzki) Busuioc
Spărgătorul De Nuci (David Nixon) Prințul (James)
La Fille mal guardee (Vladimir Derevianko) Colas, Alain
Le Corsaire (Aivars Leimanis) Ali, Conrad
Lacul Lebedelor (Valerij Kovtun) Joker
Paquita (Joseph Mazilier) Lucien d ' Hervilly
Giselle (Rafael Avnikjan) Pesant Pas de deux
Romeo și Julieta (Valentina Turcu) Benvolio
Onegin (Valentina Turcu) Triquet
Zorba Grecul (Lorca Massine) Ioan
La Sylphide(Augustu Bounovillu) James
Balet contemporan:
Mersul pe jos nebun (Johan Inger)
Radio și Julieta (Edward Clug)
Stânga Dreapta Stânga Dreapta (Alexander Ekman)
Cantată (Mauro Bigonzetti)
Ritul primăverii (Edward Clug)
Peer Gynt (Edward Clug)
Stabat mater (Edward Clug)
Cântece pentru sezonul de împerechere (Edward Clug)
Visul lui Hill Harper (Edward Clug)
Hora (Edward Clug)
Carmen (Valentina Turcu, Leo Mujic)
Legături Periculoase (Valentina Turcu, Leo Mujic)
Epoca De Aur (Zoran Markovic)
Nychthemeron (Stasa Zurovac)
Acasă (Gaj Zmavc)


Concurență
2004 Concursul Național de dans din Kobe Premiul 1
2007 concursul de balet pentru tineri din Fukuoka 1stPrize
2007 Concursul Național de dans Tokyo Shinbun 1stPrize
2007 Tineret America Grand Prix Japonia Semi-finala 1stPrize
2008 36 semifinalist la Prix de Lausanne
Finalistul finalului Marelui Premiu al Americii pentru tineret din 2008
2009 concursul pentru tineret din Nagoya 1stPrize
2016 a 27-a Competiție Internațională de Balet Varna Senior masculin medalie de bronz
2018 a 3-A competiție de balet Slovenă TUTU categoria Senior medalie de aur

Concursul Internațional de balet Zagreb categoria masculină Senior medalia de aur
Medalia de aur a Concursului Internațional de balet Rudolf Nureyev 2019
Premiul
POSEBNO PRIZNANJE DBUS 2016
(Premiul Special al Asociației Artiștilor de Balet din Slovenia)

Mar
1
2
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
25
26
27
28
29
30
Apr
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Mai
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Iun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
«Teatrul Național de Operă și Balet Maria Bieșu»