Maria Biesu
Igor Tsvirko


Biografie

Născut în Odintsovo, regiunea Moscovei.

În 2007 a absolvit Academia de Stat de Coregrafie din Moscova (profesor Alexander Bondarenko) și a fost acceptat la Compania de Balet Bolșoi, sub îndrumarea lui Mihail Lavrovsky, Valery Lagunov, Alexander Petukhov, Alexander Vetrov.

Repertoriul

2007

Concertul de clasă de balet (pe muzica lui A. Glazunov, A. Lyadov, A. Rubinstein, D. Șostakovici, coregrafia lui A. Messerer)

Profesor de dans (Cenușăreasa de S. Prokofiev, coregrafia de Y. Possokhov, regizorul Y. Borisov)

Signor Tomato (Cipollino de K. Khachaturian, coregrafie de G. Mayorov)

valsul final și apoteoza (Spărgătorul de nuci de P. Ceaikovski, coregrafia lui Y. Grigorovich)

2008

pas de sis (participant la premiera la Teatrul Bolshoi), Gurn (La Sylphide de H. S. Levenskold, coregrafie de A. Bournonville, versiune revizuită de J. Kobborg)

Alain (A Vain Precaution de L. Gerold, coregrafie de F. Ashton)

Magedaveya, dans cu toba (La Bayadère de L. Minkus, coregrafia lui M. Petipa, versiunea lui Y. Grigorovich)

cuplu în mov (Anotimpurile rusești pe muzică de L. Desyatnikov, coregrafia lui A. Ratmansky) - a fost printre creatorii baletului la Teatrul Bolshoi

2009 

Mazurka (Coppelia de L. Delibes, coregrafia lui M. Petipa și E. Cecchetti, producția și noua versiune coregrafică de S. Vikharev)

bandiți (Epoca de Aur de D. Șostakovici, coregrafia lui Y. Grigorovici)

Acordeonist (The Bright Stream de D. Shostakovich, coregrafie de A. Ratmansky)

Quasimodo (Esmeralda de C. Pugi, coregrafia lui M. Petipa, producție și nouă coregrafie de Y. Burlaka, V. Medvedev)

2010

Dansul Marsiliei (Flăcările Parisului de B. Asafiev, coregrafia lui A. Ratmansky cu coregrafia lui V. Vainonen)

Prietenii lui Tybalt (Romeo și Julieta de S. Prokofiev, coregrafia lui Y. Grigorovich)

Grooms, Arap (Petrushka de I. Stravinsky, coregrafie de M. Fokine, nouă versiune coregrafică de S. Vikharev)

Puss in Boots (The Sleeping Beauty de P. Ceaikovski, coregrafia lui M. Petipa, versiunea Y. Grigorovich)

Quintet (Herman Schmerman de T. Willems, coregrafie de W. Forsythe)

2011

Florent, prieten cu Phoebus (La Esmeralda de C. Pugni, coregrafia lui M. Petipa, producție și nouă coregrafie de Y. Burlaka, V. Medvedev)

baletul „Chroma” de J. Talbot, J. White (coregrafia lui W. McGregor) - participant la premiera Teatrului Bolshoi

baletul Simfonia Psalmilor pe muzică de I. Stravinsky (coregrafia lui I. Kilian) - participant la premiera Teatrului Bolshoi

patru ciobani (un fragment din baletul „Spartacus”, prezentat într-un concert în cinstea deschiderii scenei istorice a Teatrului Bolshoi)

Evil Fairy Carabosse (Frumoasa Adormita)

2012

Păpușă rusă („Spărgătorul de nuci”)

four dandies (Anyuta pe muzică de V. Gavrilin, coregrafie de V. Vasiliev)

dansul sclavilor (Le Corsaire de A. Adam, coregrafia lui M. Petipa, producție și coregrafie nouă de A. Ratmansky și Y. Burlaka)

pas de trois in Emeralds (I part of the ballet Jewels) to music by G. Fauré (coreography by G. Balanchine) - participant in the Bolshoi Theatre

duet (Vis de vis pe muzică de S. Rachmaninoff, coregrafie de Y. Elo)

două perechi („Simfonia clasică” pe muzica lui S. Prokofiev, coregrafia lui Y. Possokhov)

prima variantă în pas d'axion, John Boulle / Passiphonte (Fiica faraonului de C. Pugni, coregrafia lui P. Lacotte după M. Petipa)

oprichniki (Ivan cel Groaznic pe muzică de S. Prokofiev, coregrafia lui Y. Grigorovich)

pas de deux (Giselle de A. Adam, coregrafia lui J. Coralli, J. Perrot, M. Petipa, versiunea lui Y. Grigorovich)

Coș de măturat („Moidodyr” de E. Podgaits, coregrafia lui Yuri Smekalov)

La naiba (Spărgător de nuci)

2013

Golden God („La Bayadere”)

pietoni, joc ciudat, embrioni (The Apartment, muzică de Fleshquartet, producție M. Ek)

Trei păstori (Spartacus de A. Khachaturian, coregrafia lui Y. Grigorovich)

Mercutio (Romeo și Julieta)

Jester („Lacul lebedelor” de P. Ceaikovski în a doua versiune de Y. Grigorovich)

Marco Spada, Pepinelli (creatorul rolului la Teatrul Bolshoi) (Marco Spada pe muzică de D. F. E. Aubert, coregrafie de P. Lacotte după J. Mazilier)

2014

Basilio (Don Quijote de L. Minkus, coregrafie de M. Petipa, A. Gorsky, versiune revizuită de A. Fadeechev)

Contele N (Doamna Cameliei pe muzică de F. Chopin, coregrafie de J. Neumeier)

Saracen Dance (Raymonda de A. Glazunov, coregrafie de M. Petipa, versiunea lui Y. Grigorovich)

Hortensio (The Taming of the Shrew to music by D. Shostakovich, coreography by J.-C. Maillot) - creatorul rolului

Philippe („Flăcările Parisului”)

Jester, prietenii lui Ferkhad (Legenda dragostei de A. Melikov, coregrafia lui Y. Grigorovich)

2015

Laertes (Hamlet pe muzică de D. Șostakovici, coregrafie de D. Donnellan și R. Poklitaru) - creatorul rolului

rol principal în Rubine (II mișcare a bijuteriilor de balet) pe muzică de I. Stravinsky (coregrafia lui G. Balanchine) - a debutat în turneul Teatrului Bolshoi din Hong Kong

Ferkhad („Legenda iubirii”)

Geniul rău („Lacul lebedelor” în a doua ediție de Y. Grigorovich)

Pechorin (Un erou al timpului nostru de I. Demutsky, parte din Bela, coregrafia lui Y. Posokhov, regizorul K. Serebrennikov) - creatorul rolului

cuplu în roșu („Russian Seasons”)

2016

parte în baletul Not Long Together pe muzică de M. Richter și L. van Beethoven (coregrafia lui P. Lightfoot și S. Leon) - participant la premiera Teatrului Bolshoi

Conrad („Corsair”)

Contele Albert („Giselle” în versiunea de Y. Grigorovich)

Fugitivul (Ondine de H. V. Henze, coregrafia de V. Samodurov) - creatorul rolului

Dansator clasic („The Bright Stream”)

Solor (La Bayadere)

Abderakhman („Raymonda”)

Prințul Spărgător de Nuci (Spărgătorul de Nuci)

2017

premiere (Etude la muzică de K. Cerny, coregrafie de H. Lander)

Petruchio (Îmblânzirea șoricilor)

Jose (Carmen Suite de J. Bizet - R. Shchedrin, coregrafie de A. Alonso)

cuplu în roșu (Țara Uitată pe muzică de B. Britten, coregrafie de I. Kilian)

joc de titlu (Spartak)

Mercutio (Romeo și Julieta, coregrafia lui A. Ratmansky) - creatorul rolului la Teatrul Bolshoi

În 2016, în cadrul Programului de balet pentru tineret al Teatrului Bolshoi (Proiectul fețelor, Scenă nouă), a interpretat în baletul Dragostea este peste tot pe muzică de I. Stravinsky (coregrafia lui Ivan Vasiliev).

Oct
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Noi
1
2
3
4
5
6
8
9
10
12
13
15
16
17
19
20
22
23
24
25
26
28
29
30
Dec
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Ian
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
«Teatrul Național de Operă și Balet Maria Bieșu»

Important! În legătură cu decizia Comisiei Naționale Extraordinare pentru Sănătate Publică de a institui stare de urgență în sănătate, ca urmare a degradării situației pandemice, administrația Teatrului Național de Operă și Balet ”Maria Bieșu” vă anunță că începând cu 11 septembrie, publicul cu vârsta de peste 18 ani va avea acces la evenimentele desfășurate în incinta TNOB în baza următoarelor acte confirmative: 1. prezentarea certificatului de vaccinare împotriva virusului SARS-CoV-2 cu schema completă de vaccinare (pe suport de hârtie sau în format digital). Dovada imunizării este valabilă dacă au trecut cel puţin 14 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare; sau 2. prezentarea rezultatului negativ al unui test RT-PCR pentru infecţia cu virusul SARS-CoV-2 nu mai vechi de 72 de ore sau rezultatul negativ certificat al unui test antigen rapid pentru infecţia cu virusul SARS-CoV- 2 nu mai vechi de 48 de ore (pe suport de hârtie sau în format digital); sau 3. prezentarea concluziei medicale confirmative în cazul persoanelor care au suportat COVID-19, în perioada cuprinsă între a 15-a zi şi a 180-a zi (6 luni), sau un act confirmativ de prezenţă a anticorpilor anti-COVID- 19. Actul confirmativ este valabil pe durata a 90 zile de la data efectuării investigaţiei.

Vă mulțumim!